reklama

Niekde sa stala chyba

Najväčšími víťazmi volieb do VÚC je tentokrát väčšina médií a politológov. Až na výnimky odolali lákavému pokušeniu hodnotiť voľby do VÚC 2009 ako predobraz výsledku parlamentných volieb 2010 – a oddelili výsledky volieb do VÚC, ktoré vzišli z väčšinového systému, od podpory voličov, ktorá sa premieta v pomernom systéme parlamentných volieb inak.

Písmo: A- | A+

Ako veľmi trpký úspech si môže v týchto voľbách zaknihovať svoju hegemóniu vládna strana Smer: mimoriadnym škandálom je verejná ľahostajnosť predsedu vládu k nebývalým chybám a pokusom manipulovať voľby, ako ju prezentoval, keď hodnotil volebné zisky strany Smer. Či chce, alebo nechce, premiérovu stranu nemôže zaujímať iba vlastný volebný výsledok, pretože nesie ako vládna strana politickú zodpovednosť aj za organizáciu volieb.

Od roku 1989 to bolo po prvýkrát, čo nemohol predseda vlády po nejakých voľbách na prvom mieste skonštatovať, že voľby prebehli regulárne a podľa všetkých štandardov boli demokratické. V nedávnej minulosti takéto vyjadrenia už postupne začali znieť fádne, sobota 14.11.2009 ukázala, že vôbec nie samozrejme. Odvolávať sa na zákonné mechanizmy a súdy, teda všetko mechanizmy dodatočne opravné, je neprípustný alibizmus, ak k rozsiahlym pokusom o manipuláciu dochádzalo prakticky nerušene, na očiach verejnosti. Orgány „silného štátu", za ktorý horlí premiér pri iných príležitostiach, sa len nečinne prizerali doslova bordelu v teréne - a nikto nezasiahol, aby to zastavil. Na niektorých miestach Slovenska podľa presvedčivých svedectiev médií boli tieto voľby fraškou dosiaľ nepoznaných rozmerov, „naháňači" hlasov sa ani len neschovávali. Predseda vlády sa po voľbách len spokojne usmieval a nechal svojho ministra vnútra koktať čosi o technických pochybeniach, akože bezvýznamného rozsahu a dosahu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenská stredopravá opozícia svoj boj o VÚC ešte neskončila (otvorené županské pozície), no nie je pochopiteľné, prečo sa pokúšala dať hodnoteniu prvého kola nejaký spoločný celoslovenský menovateľ. Optimistický. Ak išlo o to nedeprimovať stredopravú verejnosť s výhľadom na neďaleké parlamentné voľby, nebolo to nutné: inokedy príkre médiá nešírili pesimistické závery k júnu 2010, takže opozícia mohla rozmýšľať - aj hodnotiť - triezvo, bez pokusov prikrášľovať realitu; to znamená predovšetkým regionálne.

Výsledok v Bratislave naznačil, že miestne voličsky najsilnejšia SDKÚ tu zvládla svoje nedávne „interné" problémy, politicky aj personálne. Tento faktor bol zrejme najdôležitejším kľúčom k presvedčivej pravicovej väčšine v zastupiteľstve VÚC. Preto tu mali čo oslavovať oprávnene, s dobrou šancou o dva týždne. Potvrdenie, a možno ešte ťažšia výzva pre SDKÚ a celú stredopravú scénu v hlavnom meste, príde až o rok, v komunálnych voľbách. Pretože tunajší úspech stredopravých strán vo voľbách do VÚC 2009 iba vrátil latku do samozrejmej pozície: Kde inde by mali stredopravé strany dominovať regionálne, ak nie v Bratislave?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hoci inde slovenské stredopravé strany stratili mandáty v zastupiteľstvách, v niektorých regiónoch boli ich výsledky, povedzme, ambivalentné. V Trenčianskom VÚC napríklad dokázali postaviť relevantného kandidáta na župana (čo nie je práve silná stránka týchto strán vo všetkých regiónoch). Pre porovnanie: Vo voľbách do VÚC roku 2001 získala spoločná kandidátka pravice pani Záborská (z materského KDH) - 19%. V roku 2005 nemala pravica spoločného kandidáta na župana VÚC, kandidát SDKÚ získal 9%. V posledných parlamentných voľbách 2006 získali SDKÚ a KDH v tomto regióne cez dvadsať percent. Spoločná prezidentská kandidátka pani Radičová na jar 2009 v prvom kole 26%, v druhom kole 29%. Spoločný kandidát stredopravých strán na župana 2009 Martin Fedor (z materskej SDKÚ) získal v sobotu bezmála 30% hlasov. Ak aj nevyhrá v druhom kole, ukázal cestu. Niektoré regióny totiž budú nadlho pre stredopravé strany zarúbané v zmysle totálnych víťazstiev (vo väčšinovom systéme). To však neznamená, že by tam mali iba paberkovať do počtu a prehlbovať frustráciu svoju, aj svojich voličov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Banskobystrickom VÚC postúpil do druhého kola kandidát stredopravých strán Jozef Mikuš (z materskej SDKÚ). Rovnako ako vo voľbách do VÚC 2001 aj 2005. Na svoj tretí pokus získal najviac voličov aj hlasov: 29% (39 tisíc hlasov), čo je o 5% viac ako v roku 2001 (vtedy 28 tisíc hlasov) a o 9% viac ako v predchádzajúcich voľbách do VÚC 2005 (vtedy 19 tisíc hlasov). Pekný výsledok, lenže v mandátoch v zastupiteľstve slovenské stredopravé strany aj stratili, hoci menej ako inde.

Inde sa nemôžu utešiť ani tým. V Žilinskom VÚC doteraz stredopravé strany nenašli ani v jedných voľbách do VÚC lídra. Raz to skúšali s dvoma (2001), odvtedy so spoločným, tohtoročných 20% pre ich županského kandidáta zaostáva za reálnym potenciálom týchto strán. Žilinský je jeden z VÚC, kde stredopravé strany v tomto čase nemohli myslieť na väčšinu pre svojho župana, lenže ich straty (v mandátoch zastupiteľstva) sú tu regionálne varovné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stredopravé strany môžu tvrdiť, že v Prešovskom VÚC zohrali so Smerom vyrovnanú partiu (a ich kandidát na župana postúpil do druhého kola). Pravda. Lenže zároveň si treba všimnúť, že voľby do VÚC 2009 nie sú prvé, ktoré pre stredopravé strany môžu signalizovať trvalejší problém na východe, v okresoch a na miestach, ktoré boli v minulosti považované na „kádehácke" bašty, a po jej vzniku aj bašty SDKÚ. Pred ôsmimi rokmi vo voľbách župana ich kandidát postupoval z prvého miesta, v druhom kole prehral o desatinky percenta. Na jar 2009 spoločná prezidentská kandidátka opozície získala o stotisíc voličov viac ako stredopravé strany v parlamentných voľbách 2006. Celoslovensky. Prešovský kraj k tomu číslu nepridal ani jeden hlas. (To isté sa týka niektorých okresov v Žilinskom kraji.) Kandidát pravice na župana 2009 získal v prvom kole síce viac hlasov (a porovnateľné percento) ako ich kandidát pred štyrmi rokmi, ale o desaťtisíc hlasov (a 10%) menej ako kandidát spred ôsmich rokov. A v zastupiteľstve stredopravé strany stratili väčšinu. Doteraz výraznú.

Volebné zisky aj výsledky v Košickom kraji sú potom pre stredopravé strany už iba blamážou: politickej stratégie a taktiky, aj personálnou. To prvé sa týka zvlášť KDH, ktoré zmizlo z tamojšieho zastupiteľstva VÚC úplne, čím pomohlo miniaturizovať bývalú „baštu pravice". To druhé sa týka zvlášť SDKÚ, ktorá si presadila svojho kandidáta na župana. Ide o región so slušnými výsledkami pre slovenské stredopravé strany v parlamentných voľbách. Pred ôsmimi rokmi župan (KDH). Pred štyrmi rokmi vo voľbách do VÚC si KDH a SDKÚ na župana konkurovali: dokopy pre pána Bauera (KDH) a pána Novotného (SDKÚ) odovzdali voliči 42% hlasov (45 tisíc). Teraz v sobotu pre kandidáta slovenskej „zjednotenej pravice" pána Süliho 23% (30 tisíc). Jediné je na diskusiu: či bol väčšou politickou blamážou tento finálny volebný zisk kandidáta SDKÚ,KDH,SaS,KDS,OKS,DS... alebo sebaistý odhad pána Süliho v deň volieb, že druhé kolo ani nebude potrebné (vraj ušetríme!), pretože on vraj vyhrá v prvom, už sa teší na oslavu.

Celoslovensky, výsledky stredopravých strán v prvom kole volieb do VÚC 2009 neboli úspechom, nech už budeme odvíjať hodnotenie od čohokoľvek: či od ich predchádzajúcich pozícií vo VÚC, alebo od celoštátnej podpory voličov, ktorá dnes pre SDKÚ a KDH nie je nižšia, ako bola v čase volieb do VÚC 2001 a 2005. A povzbudením môžu byť tieto výsledky akurát pri nízko nastavenej latke. (Aspoň psychologicky prijateľnú stratu na Smer by priniesla iba senzácia v II. kole volieb županov.) Pri toľkých problémových miestach na mape Slovenska to signalizuje oboje: tu nešťastnú ruku pri výbere kandidátov, tam nevydarené (regionálne) politické stratégie, a niekde zrejme jedno aj druhé dokopy. Z minisúboja SDKÚ a KDH - tentokrát nie o najväčšie zisky, ale o najmenšie straty - vyšla v sobotu lepšie SDKÚ. Keďže však dominantnou stratégiou za čo najlepší výsledok v týchto voľbách bolo spojenectvo SDKÚ-KDH, niekde sa stala chyba.

Volebné zisky z prvého kola volieb do VÚC 2009 (ani prípadná prehra kandidátov pravice na županov v druhom kole) nepredurčujú výsledok v parlamentných voľbách 2010, ktoré politické strany aj ich voličov zaujímajú viac. Lenže dokiaľ budú stredopravé politické strany väčšinu energie venovať len úspechu v parlamentných voľbách, nebudú mať nádej dosahovať lepšie výsledky vo voľbách regionálnych (a komunálnych). V dlhodobejšej perspektíve to platí aj opačne. Pretože, ako tieto strany pred voľbami správne tvrdia a učia nás demokracii: aj regionálna a komunálna politika je dôležitá.

Sergej Michalič

Sergej Michalič

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Most of the time I don't have much fun. The rest of the time I don't have any fun at all. (W. Allen) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu